Přečtěte si reportáž Novin pro grafický průmysl z června 2022:
Tiskárna H.R.G. spol. s r. o. je na trhu již 33 let a za tu dobu vyrostla v moderní tiskárnu s více než 150 zaměstnanci, držitele certifikátu FSC® a společnost starající se o životní prostředí s důrazem na kvalitu i množství sponzorských a dobročinných aktivit. Produktové portfolio je široké, od běžného merkantilního tisku, přes obaly z hladké i vlnité lepenky, dále luxusní tiskoviny (zejména na nenatíraných a speciálních grafických papírech) nebo knihy – od menších nákladů až po tisícové náklady.
V tiskárně H. R. G. mají dvě MBO falcovací linky a k nim nově přibyla dvojice cobotů CoBo Stack od Formica CZ. Jak říká Leoš Tupec, zatím jsou v tiskárně ve fázi testování, kdy hledají a zjišťují, kdy a kde je nejlepší coboty použít.
V polygrafii čelíme více či méně nedostatku kvalifikovaných a schopných kolegů. Zároveň nejde o high-tech obory, kde jsou špičkové platy nebo ideální pracovní prostředí. Tlak na automatizaci je tedy i z tohoto pohledu něco zcela přirozeného. Roboti u falcovacích strojů byli jen dalším a logickým pokračováním v inovaci a technologickém vývoji v H. R. G.
Leoš Tupec
Mezi tiskové technologie patří stroj KOMORI LITHRONE GL840P H-UV a 3× Heidelberg Speedmaster (CX 102-6, CX102-5 a SM 102-2-P). Digitální tisk zastupují stroje Xerox Iridesse, Xerox c1000i, Xerox PrimLink B9125, Konica Minolta AccurioPress c3070, Konica Minolta AccurioPress 6120, a Konica Minolta BizhubPress 1052. Z knihařských zařízení používají v H.R.G. linky na vazby V2 Müller Martini a C.P.Bourg BB3002, vazby V1 realizují na Heidelberg ST – 450 a Duplo System 5000, vazbu V4 mají Meccanotecnica Aster EVO a pro tuhou vazbu V8 používají zavěšovací linku Muller Martin Diamant MC30, deskovačku Kolbus DA260 a na knižní bloky DGR KM41.
Z dokončovacích technologií používají v H.R.G. skládací stroje MBO K8 a MBO K8 RS, Stahl, Guk, Horizon, bigovací a skládací stroj Cordoba, řezací automaty Polar 115 XT a 92, laminovačku Komfi Delta 5070 a Triton D&K. Celá řada dalších zařízení míří primárně do segmentu obalů, například: lepička krabiček BOBST Expertfold, výsekové automaty ve formátu B1 a B2, na ražbu KAMA Procut 76 foil, nebo kašírovací automat STOCK a řezací plotr Aristomat. Pro šití bloků pro vazby V4 a V8 využívají šicí linky Meccanotecnica Aster EVO a Meccanoticnica Universe.
Od společnosti Formica CZ mají v H.R.G. dvě falcovací linky MBO s vykladačem Palamides, které ještě doplnili o roboty. Dále jsou to technologie pro knihařinu – lepicí linka DGR na knižní bloky a do třetice zařízení pro digitální divizi – řezačky, trojřez, Duplo na V1 vazbu nebo laminátor.
Na druhou stranu, její nasazení je v polygrafii složité a vyžaduje pečlivou analýzu, plánování a samozřejmě perfektní znalost vlastní výroby,
technologií i týmu v tiskárně. Automatizace je navíc stále aktuálnější právě především v procesu dokončování i přípravy.
„Samotný tisk využívá automatizaci už delší dobu, a to včetně konvenčních tiskových technologií a řešení typu push-to-stop a podobně. V dokončování je to složitější a současně tam automatizace nemusí být vždy až tolik patrná. Ale určitě má cenu neustále hledat slabá místa a opakující se rutinní úkony, které lze efektivně řešit právě pomocí nějaké dílčí automatizace,“ říká k tomu Leoš Tupec, ředitel H.R.G. spol. s r. o.
Současně jsme narazili i na téma, kde je ona hranice mezi rozumnou a zbytečnou automatizací. Při té příležitosti Leoš Tupec zavzpomínal na dávnou návštěvu jednoho z mnoha veletrhů, kde předváděli kompletní řezací centrum, které umělo i nakládat archy do střásačky a poté se vše posouvalo do řezačky. Nápad to prý byl rozhodně zajímavý, ale ne až tak dobrý. Tam si uvědomili, že některá řešení sice mohou být zajímavá, ale nepraktická a často především hodně drahá. Smyslem je, aby to ve výrobě pomohlo a současně bylo pro tiskárnu přínosem, a to i ekonomicky.
„Polygrafie je odlišná od dalších výrobních segmentů, protože zde se bavíme o čistě zakázkové výrobě. Každá zakázka je různá, co do formátů, barevnosti i samotného produktu. My tu děláme časopisy, letáky, obaly. Co zakázka, to jiné parametry. V takovém prostředí se automatizuje mnohem hůře než v sériové výrobě.“
Všemu předcházelo dlouhodobé testování. Prvního MBO robota měli v tiskárně H.R.G. půjčeného v období Covidu, kdy jej zkoušeli a zjišťovali, jak to celé funguje a jestli to pro výrobu bude dávat smysl. Po testovacím provozu byla s robotem velká spokojenost. Padlo rozhodnutí o pořízení třech robotů. V tiskárně aktuálně používají dvě linky MBO s vykladačem Palamides a s dvojicí MBO CoBo stack robotických ramen.
„S roboty jsme vážně koketovali už těsně před Covidem, bylo to tuším v roce 2019. Byli jsme se tehdy ve fabrice MBO v Německu podívat, jak to funguje v reálu. V první fázi ale byl problém s rychlostí robota, který nestačil v plné rychlosti falcovačce. Ta se tedy musela nastavit na nižší rychlost, aby se přizpůsobila pomalejší rychlosti robota. To už je ale naštěstí dávno vyřešené.“
Již teď, po velice krátké době, kdy jsou roboti v ostrém provozu, se celé řešení skvěle osvědčilo a jak vedení, tak i výrobní část tiskárny jsou velice spokojeni. V projektu byl kladen důraz také na přesné umístění robotů. Obě skládací linky byly přesně natočeny blízko k sobě, aby byly ovládací pulty co nejblíže. Díky tomu tak mohlo následně dojít ke snížení obsluhy pouze na jednoho operátora na obě skládací linky.
„Hlavní přínos je ve významném zvýšení produktivity a současně v úspoře lidských zdrojů, kdy obě falcovací linky ovládá jediný operátor namísto dvou, jak tomu bylo dříve. Ovšem musím zde zmínit i fakt, že roboty nevyužíváme na 100 % zakázek, které projdou strojem. Nejlépe to funguje na klasické formáty A5, A4 a ve velkých nákladech – brožury, časopisy a tak dále,“ doplňuje Ondřej Lukáš, vedoucí výroby v H.R.G.
Funguje dlouhodobě a zcela bezproblémově. Jak uvádí Ondřej Lukáš, Formica CZ nabízí velmi dobrou podporu servisu. Ale to není vše, neboť stejně důležité je, jak funguje spolupráce po lidské stránce. Veškerá komunikace se zástupci společnosti je na příjemné, přátelské úrovni – a to napříč celou firmou, od dispečinku, přes techniky, až po vedení firmy. Kdykoli řeší v H.R.G. nějaký problém, z Formiky vždy vyjdou maximálně vstříc.
„Podporu a servis vnímáme čím dál více jako vůbec nejdůležitější. Doba se mění a je stále větší problém obecně sehnat ty správné lidi, včetně servisních techniků. Kvalitních služeb si tedy osobně u dodavatelů cením asi nejvíc. Řešíme to už i v rámci výběru nových technologií. Jakou má firma servisní podporu, je tedy pro nás jedním ze zásadních argumentů při výběru partnera/ dodavatele,“ dodává Ondřej Lukáš.
Aktuálně tedy mají v H.R.G. roboty dva, ale do konce roku 2022 chtějí instalovat i třetího. Zatím řeší s Formica CZ interně, kde robota nasadí, plánují jej instalovat na konci V1 nebo V2 linky. Další prostor pro nasazení automatizace do budoucna vidí v tiskárně H.R.G. na úplném konci celého výrobního řetězce, tedy ve vyložení, zabalení a vyskládání na paletu.
S roboty vám rádi pomohou:
ředitel, jednatel
461 552 516, 602 225 786
leos.tupec@hrg.cz
manažer jakosti / procesy
461 552 590, 606 764 670
jindrich.klicka@hrg.cz